Dodatki paszowe Pasze i dodatki
Dodatki paszowe

Charakterystyka dodatków paszowych

      Na runku jest wiele różnych dodatków, premiksów i mieszanek. Związki mineralne, witaminy i antybiotyki wymagają specjalnego dozowania i umiejętnego stosowania. W związku z tym oprócz mieszanek treściwych produkowane są w Polsce różne specjalne dodatki paszowe, a mianowicie: mineralne, mineralno-anty-biotykowe i witaminowo-antybiotykowe.
          Dostępne w handlu dodatki paszowe można podzielić na trzy grupy:
  1. jednostronne - zawierające tylko jeden składnik potrzebny zwierzęciu; jest to kreda pastewna, dostarczająca zwierzęciu głównie wapnia;
  2. dwustronne - zawierające dwa potrzebne zwierzęciu składniki; należą do nich: sól dostarczająca sodu i chloru oraz mączka kostna odklejona zawierająca wapń i fosfor;
  3. wielostronne - zawierające większą ilość potrzebnych zwierzęciu składników mineralnych; należą do nich: mieszanka mineralna "MM", "Formosan" oraz syrop dla prosiąt przeciw anemii.
Kozy podczas wypasu
      Oprócz wymienionych, w handlu znajdują się mieszanki i koncentraty, które poza ważniejszymi związkami mineralnymi zawierają witaminy i antybiotyk. Są to: koncentrat mineralno-anty-biotykowy "Mikro A" oraz preparaty witaminowo-antybiotykowe. jak np. "Suwitan", "Bowitan" i "Polfamixy".
Sól pastewna, Kreda pastewna, Mocznik, Mieszanka mineralna, Formosan, Promotor L, Koncentrat Mikro A, Bowitan, Allivet,