Dodatki paszowe Pasze i dodatki
Dodatki paszowe

Pasze dla zwierząt

Trudno sobie aktualnie wyobrazić jakąkolwiek hodowlę zwierząt gospodarskich, a konkretnie karmienia bez gotowych mieszanek paszowych. Nic dziwnego bo pasza to karma zawierające wszystkie witaminy i minerały wraz z zoptymalizowaną dawką białka, energii i wszystkiego co organizm zwierzęcia potrzebuje do życia. Nawet w gospodarstwach gdzie kładziony jest duży nakład na bliskość z naturą i ekologię nie da się całkowicie wykluczyć pasz z diety. W tym artykule postaramy się wytłumaczyć podstawowe pojęcia i zagadnienia z dziedziny paszoznawstwa i dietetyki zwierząt.

Pasza pełnoporcjowa

Pasza naturalna dla kur Worek paszy z paszarni tradycyjnej
Jest to mieszanka paszowa zawierająca wszystko co dane zwierzę potrzebuje w danym okresie życia. Mieszanka paszowa musi więc zawierać wszystkie składniki odżywcze i mineralne tak by zapewnić odpowiedni poziom kalorii, witamin i minerałów. Zważając przy tym na fakt, iż skład paszy pełnoporcjowej będzie inny na etapie wzrostu inny w fazie nieśności lub ciąży czy karmienia młodych. Skład karmy musi też być inny zimą a inny latem.

Pasza granulowane czy sypka - która jest lepsza?

Jeżeli pasza ma być mieszanką pełnoporcjową teoretycznie zarówno pasza sypka jak i granulowana będzie miała ten sam skład. czyli zarówno jedna i druga mieszanka spełni oczekiwania i zapewni wszystko co dane zwierzę potrzebuje. Jednak pozostaje jeden główny aspekt techniczny. Pasza sypka podczas przesypywania i transportu ulega rozwarstwieniu - cięższe składniki mają tendencje przemieszczania się na dół a lżejsze do góry. Jeżeli więc będziemy pobierać paszę sypką z worka jest duże ryzyko, że resztki paszy na końcu (na dnie worka) będą miły inny skład niż porcja pobrana na początku z wierzchu.

Różne pasze w workach Pasze granulowane w workach

    Zalety paszy granulowanej

  • Łatwość stosowania, łatwo pobrać z worka i podać do karmidła
  • Jednorodność - każda granulka paszy to pełna porcja składników
  • Ergonomia - mniejsze pylenie
  • Trwałość - pasza granulowana jest mniej podatna na pleśnienie i zawilgocenie

Jakie są zalety paszy granulowanej?

Podstawowa zaleta to równe rozmieszczenie składników i kompleksowość każdej granulki. To aspekt typowo techniczny. Bez względu na przeznaczenie czy jest to pasza dla drobiu, pasza dla królików czy dla koni każda drobina zawiera pełen zestaw pokarmowy. Np. kury nioski mają tendencję do wyjadania tego co dla nich najbardziej apetyczne, a pozostawiania tego co im nie smakuje. Czyli jeżeli damy kurom paszę sypką kury chętnie będą wyjadały grube składniki a zostawiały będą te pyliste. Czyli zjedzą drobiny zbóż i składniki węglowodanowe i wysoko kaloryczne a pozostawią witaminy i minerały. Aby zaradzić temu problemowi koniecznie należy dozować paszę aby kury nie jadły do woli tylko najpierw wyjadły to co wcześniej miały zadane, a dopiero potem dosypywać kolejne porcje do karmideł.

Szufelka paszy granulowanej

Pasza dla kur z wolnego wybiegu

Wielu hodowców słusznie twierdzi, że pasza dla kury nioski z wolnego wybiegu tym bardziej utrzymywane w hodowli ekologicznej - w systemie bio powinny dostawać paszę sypką by zbyt łatwo się nie najadały i zbytnio tuczyły. Jest to prawda, jednak kury z wolnego wybiegu szczególnie te chowane na własne jajka powinny mieć dostęp do naturalnego pokarmu - kończyny, robaczków, zieleniny itp. A pasza powinna być tylko uzupełnieniem i w takiej właśnie sytuacji pasza granulowana będzie lepszym wyborem.

Pasza dla kur, Pasza dla królików, Pasza dla brojlerów,