Dodatki paszowe Pasze i dodatki
Dodatki paszowe

Allivet

Allivet to popularny środek wspomagający hodowlę zwierząt. Bardzo często używany przez hodowców drobiu, bażantów, królików i innych zwierząt. Ceniony przez hodowców amatorów ale bardzo często używany przez wielkie hodowle przemysłowe. Sprzedawany w opakowaniach 5 litrowych w cenie około 200zł. Podobnych preparatów do Allivetu produkowanych na bazie czosnku jest wiele na naszym rynku takich jak np. Garlix. Wydaje się jednak że czosnkowy allivet firmy centaur stosowany jest najczęściej. Co ważne nie potrzeba żadnych recept i można kupić go normalnie bez recepty. Zlecenia od lekarza weterynarii nie jest wymagane, można go kupić np. w sklepie internetowym.

alivet - preparat czosnkowy Allivet to preparat czosnkowy

Preparat allivet polecany jest do zadawania jako wspomagacz dla wszystkich zwierząt. Jednak najbardziej ceniony jest w chowie drobiu: brojlerów indyków, kurcząt, gęsi, bażantów. W hodowli tych ostatnich jest niezwykle przydatny. Gatunki dzikie takie jak bażanty, kuropatwy czy perliczki potrzebują uzupełnienia diety o składniki, które w naturalnym środowisku wspomagają metabolizm, a nie znajdują się w wystarczającej ilości w paszach treściwych.

Mieliśmy ostatnio przyjemność rozmawiać z jednym z największych hodowców zielononóżek w Polsce, regularnie stosuje się w tej hodowli Allivet (popularnie nazywany poprostu aliwet) ale i inne preparaty czosnkowe. Wg hodowcy regularne dodawanie do wody pitnej preparatów czosnkowych poprawia wyniki hodowli - ptaki wykazują mniejszą podatność na różnego rodzaju infekcje i mniej chorują.

Allivet jak i inne wywary z czosnku nie są drogie stąd też bardzo dużo hodowców stosuje je profilaktycznie jako roztwory podawane z wodą pitną. Podobnie jak promotor L profilaktyczne stosowanie daje bardzo pozytywne skutki i obniża zapadalność na choroby i podatność na infekcje pasożytów.

Pasza dla kur z wolnego wybiegu

Wielu hodowców słusznie twierdzi, że kury nioski z wolnego wybiegu tym bardziej utrzymywane w hodowli ekologicznej - w systemie bio powinny dostawać paszę sypką by zbyt łatwo się nie najadały i zbytnio tuczyły. Jest to prawda jednak kury z wolnego wybiegu szczególnie te chowane na własne jajka powinny mieć dostęp do naturalnego pokarmu - kończyny, robaczków, zieleniny itp. A pasza powinna być tylko uzupełnieniem i w takiej właśnie sytuacji pasza granulowana będzie lepszym wyborem.